După ce mai multe țări europene au raportat cazuri de variola maimuţei de la începutul lunii mai, OMS anunţă că efectuează investigaţii pentru a stabili sursa şi amploarea îmbolnăvirilor cu scopul de a limita răspândirea.
Medicul pediatru Mihai Craiu atrage atenția că hepatita severă care a afectat circa 190 de copii poate fi produsă de infecții sau prin expunere la substanțe toxice, iar una dintre toxinele analizate infectează cu ușurință nucile, arahidele, fructele uscate, cerealele sau uleiul alimentar. Dr. Craiu mai atrage atenția că nici unul dintre copiii infectați în Marea Britanie nu a fost vaccinat anti-COVID.
Primăvara, pomii înfloriţi şi iarba verde sunt pentru cei mai mulţi o încântare . Însă cei care suferă de alergii se pregătesc de un nou anotimp de coșmar, în care simptomele acute îi aduc vrând nevrând în cabinetele medicilor alergologi.
Încă trei sportivi din echipa de rugby din Baia Mare care s-au întors din Africa de Sud au fost confirmați cu noul coronavirus. Testele PCR făcute în a opta zi de monitorizare au iestit pozitive. Probele vor fi trimise pentru secvențiere la București.
La un an după spitalizarea lor, din cauza maladiei COVID-19, oboseala şi dificultăţile respiratorii sunt în continuare resimţite de numeroşi foşti pacienţi, susţin autorii unui studiu chinez, care au îndemnat comunitatea ştiinţifică să ţină cont de efectele pe termen lung generate de pandemia de coronavirus, informează AFP.
Una din zece persoane care a suferit de COVID-19 prezintă simptome şi după 12 săptămâni de la boală, potrivit Biroului regional pentru Europa al OMS de la Copenhaga, care a subliniat că aşa-numita "COVID persistentă" trebuie să devină o prioritate pentru autorităţile sanitare, relatează EFE.
80% dintre pacienţii care au fost răpuşi de COVID19 au ajuns prea târziu la spital. Medicii spun că tratamentul dat în faza incipientă ar ajuta organismul să scape de virus. Este observaţia făcută de doctorii de la Spitalul Victor Babeş din Timișoara în cazul bolnavilor internați acolo.
Ultima unitate mobilă de terapie intensivă pe care România o mai avea disponibilă a fost amplasată, vineri dimineață, în incinta Institutul de Pneumoftiziologie Marius Nasta.