Coșuri sfințite de preot de pe bicicletă, într-o localitate din Satu Mare, de Paștele Catolic. "Oamenii au fost foarte fericiţi, unii au plâns pentru că n-au putut participa la slujba de Înviere"

Un preot romano-catolic dintr-o comunitate mică din nord-vestul ţării a ales o metodă deosebită de a sfinţi bucatele enoriaşilor, în plină epidemie de coronavirus. El s-a deplasat pe bicicletă la toţi enoriaşii din sat şi, de la distanţă, a rostit rugăciunea de sfinţire a coşului, transmite Agerpres.

A fost preparat Sfântul şi Marele Mir. Prepararea se face numai în Săptămâna Patimilor

În această seară s-a încheiat procesul de preparare a Sfântului și Marelui Mir. Zeci de mirodenii amestecate cu vin și uleiuri de cea mai bună calitate au fiert trei zile, într-un recipient de o tonă. Acest mir preparat printr-un ritual special doar în Săptămâna Patimilor, e folosit de preoții din toată țară după botez, la sfințirea bisericilor și a altarelor.

Ultima Oră

Cele mai citite