Sănătatea românilor între stat şi privat. Ce opţiuni avem când vine vorba de asigurare a sănătăţii

Servicii medicale egale pentru toată lumea, într-un sistem în care nu toată lumea contribuie în mod egal. Iar unii chiar deloc. Aşa se prezintă astăzi Sănătatea României, un domeniu la care mai e mult de lucrat. Sunt şi români care şi-au luat sănătatea în propriile maini. Ce-i drept, plătesc în plus, pe lângă contribuţiile obligatorii la sănătate, însă, spun ei, au acces mai rapid la servicii medicale. Ce opţiuni avem când vine vorba de asigurare a sănătăţii.

Acces la servicii medicale în funcție de contribuția plătită. Ideea ministrului Finanțelor, criticată de voci din PSD. Precizările lui Teodorovici

Declaraţia ministrului Finanţelor potrivit căreia românii ar trebui să aibă acces la servicii medicale în funcţie de contribuţia pe care o plătesc naşte controverse. Unii dintre colegii de partid îl critică, alţii spun că, de fapt, Teodorovici a vrut să spună altceva. În schimb, asociaţiile de pacienţi reclamă că o astfel de măsură nu ar fi constituţională. Sâmbătă seară, ministrul Finanţelor a indicat că toţi românii, indiferent de venituri, trebuie să beneficieze de pachetul minim de servicii medicale.

Ultima Oră

Cele mai citite