Serbia
Parlamentul de la Belgrad a aprobat o lege care introduce pedeapsa cu închisoarea pe viață.
Mii de sârbi au protestat din nou și au cerut demisia președintelui. Ei denunță abuzuri ale partidului de guvernământ
Mii de sârbi au ieşit sâmbătă seară în stradă, pentru a cere demisia preşedintelui Aleksandar Vučić. Au protestat pentru a 12-a sâmbătă la rând.
Sfârşit de săptămână cu proteste în Ungaria, Serbia, Spania și Italia
Sfârşit de săptămână tensionat în Europa. De la Belgrad, în Serbia, până la Madrid, în Spania, zeci de mii de oameni au ieşit în stradă şi au contestat puterea, din diverse motive.
Sârbii, de nouă săptămâni în stradă, în semn de protest faţă de regimul preşedintelui Aleksandar Vucici
Tot mai mulţi sârbi ies în stradă, în semn e protest faţă de regimul preşedintelui Vucici. De două luni şi jumătate, la fiecare sfârşit de săptămână, mii de oameni protestează în capitala Belgrad şi în alte oraşe din Serbia.
Protestele iau amploare la Belgrad
Zeci de mii de oameni au ieșit în stradă, împotriva președintelui sârb Aleksandar Vučić ! Demonstrațiile care au loc la fiecare sfârșit de săptămână capătă proporții din ce în ce mai mari.
Un spital mic atrage medici tineri. La Orșova ar putea să lucreze cadre medicale din Serbia
Spitalul din Orşova atrage medicii tineri și nu numai pe cei din ţară! Nu mai puțin de 8 medici, majoritatea tineri, au renunțat la spitale din Timișoara, Craiova sau Sibiu și au venit să lucreze în micuțul spital de aici.
Serbia – România, duel la Belgrad în Liga Naţiunilor. Cosmin Contra: “Există respect pentru naţionala Serbiei, dar frică niciodată”
În această seară, de la 21.45, se joacă Serbia – România, în etapa a doua din Liga Națiunilor. În primul meci, “tricolorii” au remizat la Ploieşti, 0-0 cu Muntenegru.
Virusul West Nile a provocat moartea a nouă persoane în Serbia în doar trei săptămâni
Nouă persoane au murit în Serbia din data de 17 iulie din cauza virusului West Nile, fiind raportate în total 102 cazuri începând de luna trecută, au informat miercuri autorităţile medicale ale ţării, scrie Agerpres.
GERMANIA, ELIMINATĂ DE LA MONDIAL, după ce a fost învinsă cu 2-0 de Coreea de Sud.
Surpriză uriașă în Grupa F a Campionatului Mondial de Fotbal. Campioana mondială Germania a fost eliminată, după ce a fost învinsă de Coreea de Sud cu 2-0, iar în celălalt meci al grupei Suedia a învins Mexic cu 3-0. Germania părăsește Mondialul încă din faza grupelor pentru prima dată după 1938.

