serbia coronavirus
Autorităţile sârbe au anunţat, vineri, un număr record de morţi de noul coronavirus și au denunțat "iresponsabilitatea" manifestanţilor care au ieşit în stradă în ultimele zile pentru a-şi striga furia faţă de modul de gestionare a crizei sanitare, relatează AFP.
Avalanșă de noi cazuri COVID-19 în mai multe țări din centrul și estul Europei. În Slovacia au fost cele mai multe cazuri din ultimele luni. Bulgaria reintroduce restricții
Vecinii bulgari închid cluburile de noapte și discotecile din interior din cauza creșterii semnificative a îmbolnăvirilor. În Slovacia se înregistrează joi cele mai multe cazuri de infectare din ultimele două luni și jumătate.
Serbia renunţă la reimpunerea restricţiilor preconizate pentru weekend după manifestaţiile violente
Serbia a renunţat la planul său de a reimpune izolarea la domiciliu în weekend, la Belgrad, pentru a opri o nouă propagare a infecţiilor cu noul coronavirus. Hotărârea a fost luată după două zile de manifestaţii violente împotriva oricărei reintroduceri de restricţii, potrivit agenției Reuters, notează Agerpres.
Val de infectări în căminele studențești din Serbia, după relaxarea măsurilor anti COVID-19
Un val de infectări cu COVID-19 s-a înregistrat în Serbia, după aplicarea primelor măsuri de relaxare.
Serbia îşi redeschide frontierele pentru toţi străinii, fără restricţii
Frontierele Serbiei vor fi deschise, de vineri, pentru toţi străinii, fără testare sau carantină, transmite dpa.
Preoți ai Bisericii Ortodoxe Sârbe arestați în Muntenegru după ce au oficiat o slujbă uriașă, încălcând normele de protecție dictate de autorități în pandemie
A fost noapte albă în orașul muntenegrean Nikšić. Mulțimea a ieșit în stradă și a protestat vehement după ce poliția a reținut 8 prelați ai Bisericii Ortodoxe Sârbe. Clericii se făcuseră vinovați de încălcarea regulilor stabilite în timpul pandemiei, adică au oficiat o slujba uriașă, la care nu s-a respectat niciuna dintre măsurile de protecție impuse prin lege.
Un secretar de stat din guvernul Serbiei a murit de coronavirus
Un responsabil al guvernului de la Belgrad, Branislav Blazic, a decedat după ce a contactat SARS CoV-19, au confirmat miercuri surse guvernamentale sârbe pentru cotidianul belgrădean Blic, citat de dpa.
Serbia interzice sau limitează accesul cetățenilor din mai multe țări, între care și România
Autoritățile de frontieră din Serbia au informat Poliția de Frontieră Timișoara că vor interzice, respectiv limita temporar, intrarea și deplasarea pe teritoriul Serbiei a cetățenilor străini care vin din țări cu zone cu transmitere intensivă a bolii COVID 19 sau focare de epidemie, între care se află și România.
- 1
- 2

