Eliminarea declarației pe proprie răspundere de la plafonarea tarifelor la energie, în ultima ședință de guvern din 2022

Guvernul se reunește mâine, în ultima ședință din acest an. Executivul va elimina, cel mai probabil, declarația pe proprie răspundere, astfel încât toți cetățenii să beneficieze de tarifele plafonate la energie, indiferent de numărul locurilor de consum. De asemenea, problema pensiilor speciale ar trebui să fie tranșată. În plus, ar putea fi adoptate și facilitățile care vor sprijini creșterea salariilor. Vlad Ungar ne dă toate detaliile.

Proiectul hidrocentralelor în arii protejate revine astăzi pe masa Guvernului

Guvernul nu renunţă la planurile privind hidrocentralele. Pe ordinea de zi a şedinţei de azi este proiectul ordonanţei care va permite finalizarea construcţiei celor 11 hidrocentrale pe arii protejate. Luna trecută, CCR a declarat proiectul ca fiind neconstituţional, însă Executivul pare să fi corectat elementele neclare.

Guvernul menține preţul la energie pentru consumatorii casnici: 0,68 lei până la 100 de Kwh

România revine la reglementarea pieței de energie electrică. Guvernul menține plafoanele pentru populație și introduce prețuri maxime pentru producătorii care vând energie, valabile, de la 1 ianuarie anul viitor până în martie 2025. Potrivit noii ordonanţe de urgenţă adoptate astăzi de Executiv, marii consumatori industriali vor plăti un leu și 30 de bani per kilowatt oră.

Ultima Oră

Cele mai citite