Pandemia face din parlamentarele din acest an un exercițiu democratic neobișnuit, cu o campanie electorală mai mult virtuală, dar cu o speranță reală de revenire la normalitate. Noul Parlament urmează să își dea și votul asupra unui nou guvern. Românii din străinătate au început votarea de vineri seară și o vor putea face până duminică. Cei din țară vor putea vota duminică de la ora 07.00 până la 21.00.
Al doilea scrutin din pandemie se desfășoară după reguli sanitare și de protecție similare cu alegerile locale. Vom vota cu mască și mănuşi, vom fi supuși triajului epidemiologic și vom fi obligați să păstrăm distanța între noi. Autoritățile ne asigură însă că procesul e sigur și cu riscuri minime de infectare dacă respectăm regulile. Pot vota chiar și alegătorii aflați în carantină, în anumite condiții.
Numărul de deputaţi şi de senatori care revin fiecărei circumscripţii electorale (judeţ) în urma alegerilor parlamentare se stabileşte în funcţie de populaţia fiecărui judeţ şi este prevăzut în Anexa nr. 1 din Legea nr. 208 din 20 iulie 2015 privind alegerea Senatului şi a Camerei Deputaţilor.