Noul an școlar prinde multe unități de învățământ fără apă curentă. Și asta în plină pandemie. În plus, în mediul rural, drumul lung până la școală din cătunele de munte este și el o piedică pentru mulți elevi.
Peste 50 de mii de ploieşteni au rămas acum patru zile fără apă potabilă. De astăzi restricţiile sunt aplicate şi în școli. Nici un elev de la școlile din cartierele afectate nu are voie să bea apă de la robint. Au primit în schimb apă îmbuteliată. Între timp, Direcţia de Sănătate Publică menţine restricţiile pentru populaţie cel puţin până miercuri, deşi furnizorul de apă susţine că a găsit o sursă sigură de alimentare.