La școală cu mască, plexiglas și dezinfectant. Din 14 septembrie, trei scenarii: verde, galben și roșu
Școala începe pe 14 septembrie. Acolo unde elevii vor merge la ore, masca va fi obligatorie. Iar unde va fi posibil se vor monta despărțitoare din plexiglas. Este anunțul făcut de premier în Parlament dar, deocamdată, ghidurile Ministerului Sănătății nu sunt definitivate. Până acum, doar în Cluj a fost finalizat planul pentru deschiderea în siguranță a școlilor. Autoritățile locale din toată țara vor avea la dispoziție un fond de 125 de milioane de euro pentru decontarea cheltuielilor pentru laptopuri, tablete sau chiar dezinfectanţi.
12 august 2020, 20:49