În București se adoptă scenariul hibrid la începerea școlii. Respectarea regulilor de protecție, barieră în fața COVID-19

Mai sunt câteva zile până începe școala și unitățile de învățământ fac pregătiri, evaluează situația pentru ca elevii care vin în bănci de luni să fie cât mai în siguranță. Din cauza pandemiei, nu va fi un început de an școlar obișnuit, cu toți elevii la clasă. În această seară, președintele țării a încurajat părinții să își trimită copiii la școală și a făcut apel la respectarea regulilor.

Două învățătoare din Mehedinți sunt infectate cu noul coronavirus. În multe școli din județ cursurile vor avea loc în regim mixt, deoarece clasele sunt suprapopulate

Două învățătoare din Mehedinți s-au infectat cu noul coronavirus. Conducerile școlilor în care predau le-au găsit suplinitori pentru perioada în care vor fi în concendiu medical. La Drobeta Turnu Severin toate școlile sunt într-un proces de dezinfecție, pentru ca pe 14 septembrie elevii să intre în siguranță în clase.

Joi, 10 septembrie, este ultima zi în care școlile trebuie să-i anunțe pe părinți cum se vor ține orele. Scenarii pentru începerea cursurilor

Epopeea deschiderii școlilor se apropie de final. Școlile au ultimul cuvânt după ce ministerul Sănătății a prezentat public situația epidemiologică din fiecare localitate. Cele mai multe unități de învățământ se încadrează în scenariile verde și galben, respectiv online prin rotație, pentru elevii care nu sunt în clasele primare sau în ani terminali. Joi e ultima zi în care școlile trebuie să-i anunțe pe părinți cum se vor ține orele.

Ultima Oră

Cele mai citite