Mai sunt câteva zile până începe școala și unitățile de învățământ fac pregătiri, evaluează situația pentru ca elevii care vin în bănci de luni să fie cât mai în siguranță. Din cauza pandemiei, nu va fi un început de an școlar obișnuit, cu toți elevii la clasă. În această seară, președintele țării a încurajat părinții să își trimită copiii la școală și a făcut apel la respectarea regulilor.
Două învățătoare din Mehedinți s-au infectat cu noul coronavirus. Conducerile școlilor în care predau le-au găsit suplinitori pentru perioada în care vor fi în concendiu medical. La Drobeta Turnu Severin toate școlile sunt într-un proces de dezinfecție, pentru ca pe 14 septembrie elevii să intre în siguranță în clase.
Adriana şi Virgil Scripcariu, un sculptor şi un critic de artă - pentru cine îi cunoaşte de la 20 de ani, încă de atunci în răspăr cu timpurile şi modele – s-au mutat din Bucureşti în satul Piscu, aproape de Mănăstirea Ţigăneşti.
Voluntarii Asociației CERT Transilvania a reușit să strângă 45 de ghiozdane complet echipate. Cu ele au străbătut munții și le-au dus micuților din satele izolate, în weekendul care tocmai s-a încheiat.
În Croația, Institutul de Sănătate Publică a stabilit reguli stricte pentru redeschiderea școlilor în contextul pandemiei, între care clase separate pentru elevii din diferite grupe de studiu. Părinții susțin ideea educației în format clasic, întrucât copiii învață mai bine la scoală.
Testarea profesorilor din Constanța va fi decontată, la cerere, de primărie. Autoritățile locale anunță că au alocat 5 milioane de lei pentru deschiderea școlii.
Epopeea deschiderii școlilor se apropie de final. Școlile au ultimul cuvânt după ce ministerul Sănătății a prezentat public situația epidemiologică din fiecare localitate. Cele mai multe unități de învățământ se încadrează în scenariile verde și galben, respectiv online prin rotație, pentru elevii care nu sunt în clasele primare sau în ani terminali. Joi e ultima zi în care școlile trebuie să-i anunțe pe părinți cum se vor ține orele.
Inspectoratul Școlar al Municipiului București a anunțat că, potrivit datelor DSP, rata de încidență a îmbolnăvirilor este în Capitală de 1,12, ceea ce plasează Bucureștiul în scenariul 2 pentru reluarea cursurilor.