Şcolile din Sectorul 5 al Capitalei, închise pentru dezinsecţie. Rafila: E vorba despre asigurarea condițiilor igienice

Şcolile din Sectorul 5 al Capitalei sunt închise luni pentru dezinsecţie, a anunţat primăria. Edilul Cristian Popescu Piedone spune că a stabilit de comun acord cu ministrul Educaţiei, Ligia Deca, să închidă unităţile de învăţământ, după ce părinţii de la două şcoli au semnalat apariţia ploşniţelor.

Ploșniţele închid școlile din Sectorul 5 al Capitalei. Reprezentanţii primăriei: Insectele, aduse de copii de acasă

Sunt ploşniţe într-o școală din Sectorul 5 al Capitalei, așa că luni toţi elevii rămân acasă şi vor lua parte la cursuri online sau vor recupera în perioada următoare. Autorităţile urmează să facă dezinsecţie în toate şcolile din sector, după ce într-o unitate de învăţământ părinţii şi elevii au semnalat prezenţa insectelor.

Șapte persoane reținute pentru trafic de droguri, în Gorj

O grupare de traficanți din Gorj care vindea droguri elevilor a fost anihilată de ofițerii DIICOT. Șapte oameni, între care un cetățean străin, au fost reținuți, după ce polițiștii au făcut percheziții la cinci adrese unde au găsit 800 de grame de canabis, 30 de grame de „cristal" și aproape 400 de comprimate cu steroizi.

Ultima Oră

Cele mai citite