scoala in pendemie
Epopeea deschiderii școlilor se apropie de final. Școlile au ultimul cuvânt după ce ministerul Sănătății a prezentat public situația epidemiologică din fiecare localitate. Cele mai multe unități de învățământ se încadrează în scenariile verde și galben, respectiv online prin rotație, pentru elevii care nu sunt în clasele primare sau în ani terminali. Joi e ultima zi în care școlile trebuie să-i anunțe pe părinți cum se vor ține orele.
ISMB: Bucureștiul se încadrează în scenariul 2 pentru reluarea cursurilor
Inspectoratul Școlar al Municipiului București a anunțat că, potrivit datelor DSP, rata de încidență a îmbolnăvirilor este în Capitală de 1,12, ceea ce plasează Bucureștiul în scenariul 2 pentru reluarea cursurilor.
Ludovic Orban: Pe 14 septembrie va începe școala
Premierul Ludovic Orban a declarat luni, la finalul unei şedinţe la sediul de campanie al PNL că pe 14 septembrie va începe şcoala, doar că adaptat de la localitate la localitate, în funcție de situația infectărilor.
Orban: Şcoala va începe în condiţiile pe care ni le va permite evoluţia epidemiei. Suntem într-o analiză foarte serioasă
Preşedintele PNL, premierul Ludovic Orban, a declarat luni că încă se fac analize cu privire la modalitatea în care se vor desfăşura cursurile în noul an şcolar, subliniind că Guvernul pregăteşte deschiderea şcolilor "pentru orice scenariu".

