Structura anului școlar se va modifica din toamnă. Ministrul Educației propune ca elevii să petreacă mai mult timp la școală, dar să aibă mai multe vacanțe. Sorin Cîmpeanu a anunțat aseară la Ora de Știri că ar urma să fie introdusă și o săptămână verde pe care copiii o vor petrece în natură. Elevilor li se pregătește și o zi a lecturii, pe 15 februarie, în fiecare an. Prima va fi marțea viitoare.
Invitat la Ora de Știri, ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a vorbit miercuri seara despre structura anului şcolar, care va fi modificată, începând cu 2022 - 2023. Noul an ar putea începe pe 5 septembrie și s-ar putea încheia pe 16 iunie.
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a declarat marţi că susţine propunerea ca în structura anului şcolar să existe "Săptămâna verde", în care elevii să înţeleagă "într-o manieră directă" în natură care sunt efectele schimbărilor climatice şi care sunt efectele generale asupra mediului.