Șantierul naval Galați a început să construiască cea mai modernă navă militară făcută vreodată în România. Este vorba de o navă de suport logistic comandată de Forțele Regale Olandeze. Cea mai mare parte a proiectării s-a făcut în Țara Lalelelor, iar construcția a început la Galați și urmează să fie finalizată în 2023.