De la 1 iulie, medicii stomatologi pot deconta servicii medicale de până la 9 mii de lei. 10 la sută dintre dentişti oferă servicii suportate de stat

În România, ţara în care o persoană din două nu merge la medicul stomatolog, iar o treime din populaţie şi-a pierdut toţi dinţii din gură, autorităţile nu au o strategie privind sănătatea orală. Şi în acest an sunt alocaţi cei mai puţini bani pentru această ramură a medicinei, chiar dacă sumele decontate vor creşte de la 1 iulie cu 50 de procente. Banii se epuizează imediat şi nu ajung nici măcar pentru un tratament complet.

O aplicație și îndrumările medicului. Gadgeturi care ne ajută să rărim vizitele la stomatolog în vreme de pandemie

Din teamă să nu se infecteze cu noul coronavirus, mulți români merg din ce în ce mai rar la spitale, își amână problemele de sănătate dacă nu sunt urgențe, iar la cabinetul stomatologului vin și mai puțini oameni. Așa că, în ultimele luni de pandemie, s-au dezvoltat sisteme performante și aplicații care să îi ajute să rărească vizita la medic pe cei care au, spre exemplu, aparat dentar, și pentru care evaluările sunt necesare periodic.

Ultima Oră

Cele mai citite