Sute de locuitori din orașul prahovean Băicoi au protestat față de poluarea din zonă

Sute de locuitori din Băicoi și din localitățile învecinate au tras un nou semnal de alarmă asupra poluării din zona. Oamenii încearcă să le transmită celor responsabili că sunt probleme în domeniul protecției mediului, astfel încât orașul să fie din nou curat. De vină ar fi societatea de salubritate care acționează acolo.

Orşova, acoperită de gunoaie. Reprezentanții primăriei spun că nu mai sunt bani pentru curățenie

După ce anul trecut au stat şase luni cu deşeurile în stradă, localnicii din Orşova se tem acum să mai meargă pe străzi şi în parcuri, să nu-i muşte şerpii. Pentru că nu are bani, primăria nu a mai cerut firmei care întreţine spaţiile verzi să taie iarba. Acum, bălăriile au ajuns să depăşească jumătate de metru. Localnicii se plang că Orşova a devenit unul dintre cele mai murdare oraşe din România.

Reguli noi pentru Centrul Vechi. Proprietarii de imobile și terase vor face zilnic curățenie

Se schimbă regulile privind curăţenia în Centrul Vechi al Capitalei. Printre măsurile impuse se află colectarea selectivă a deşeurilor, spălarea zilnică a trotuarelor şi curăţarea afişelor vechi. Patronii din zonă care încalcă regulile riscă amenzi de până la 5000 de lei și pierderea avizului de amplasament a terasei pentru anul în curs. Noul regulament urmează să intre săptămâna viitoare în dezbaterea Consiliului General.

România, țara gropilor de gunoi clandestine

În România, suprafața acoperită cu deșeuri depozitate ilegal s-a dublat în mai puțin de un an. În special după ce autoritățile au introdus taxa de depozit pentru operatorii de salubritate. Speriați de amploarea fenomenului, oficialii de la Mediu au revenit asupra deciziei și au suspendat taxa până în 2019.

Ultima Oră

Cele mai citite