O mie de persoane vor fi angajate în sistemul de penitenciare numai în acest an. Este promisiunea ministrului Justiţiei după întâlnirea cu sindicaliştii din penitenciare, care s-au plâns de numărul mic al angajaţilor în raport cu cel al deţinuţilor. Deşi anul trecut au fost angajaţi 1.700 de oameni, deficitul de personal este, în continuare, de 40 la sută.
Premierul Mihai Tudose a făcut, vineri, o vizită neanunţată la Ministerul Apărării Naționale. Aceasta survine după demisia lui Adrian Ţuţuianu, în urma scandalului problemelor legate de plata salariilor militarilor.