Mii de protestatari ruși acuză autoritățile că au încercat să mușamalizeze scurgerea radioactivă de ruteniu, care a dus la formarea unui nor radioactiv deasupra Europei. Câteva mii de persoane au ieșit în stradă la Celyabinsk, în semn de protest față de opacitatea autorităților. Are detalii Liviu Iurea, corespondentul nostru la Moscova.
Norul radioactiv care a străbătut Europa a ridicat din nou problema securității nucleare. Concertele, meciurile de fotbal și mitingurile cu sute de oameni sunt locurile în care se pot da cel mai ușor atacuri radioactive. Specialiștii în securitate de la noi lucrează sub acoperire ca să detecteze zonele contaminate și trec de multe ori drept turiști străini sau alpiniști.
Concentrațiile cele mai mari de particule au fost măsurate în sudul țării, în zonele Alexandria, Giurgiu, București și Constanța. Precizările au fost făcute, pentru TVR, de președintele Comisiei care controlează activitatea nucleară de la noi din țară.
Rusia recunoaşte că o concentraţie extrem de ridicată, a unei substanţe radioactive, a fost înregistrată şi pe teritoriul său în urmă cu o lună şi jumătate, dar că nu e niciun motiv de îngrijorare.