EXCLUSIV Maia Sandu: Avem speranța că până la sfârșitul acestui deceniu R. Moldova se va alătura marii familii europene. Dacă am fi avut la guvernare oameni controlați de Moscova, Moscova ar fi încercat să folosească Moldova împotriva Ucrainei

Într-un interviu pe un ton cald și ferm acordat în exclusivitate Televiziunii Române, președinta Maia Sandu face o trecere în revistă a situației actuale din Republica Moldova, mulțumind totodată Familiei Regale a României pentru promovarea pe plan internațional a dezideratului de integrare europeană. "E meritul cetățenilor Republicii Moldova că au reușit să alunge de la guvernare oameni corupți și oameni subordonați Moscovei, că au crezut în continuare în democrație și au luptat pentru democrație și, iată, acum, vedem rezultate concrete, pentru că în ultimii 2 ani Republica Moldova a făcut pași semnificativi pe calea europeană și avem speranța că până la sfârșitul acest deceniu Republica Moldova se va alătura marii familii europene", a subliniat Maia Sandu.

Purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe a acuzat guvernul de la Chişinău că încearcă să distragă atenţia de la propriile eşecuri: Maia Sandu este o "ruşine" pentru ţara sa

Rusia a declarat joi că preşedintele proeuropean al Republicii Moldova, Maia Sandu, este o "ruşine" pentru ţara sa şi a acuzat guvernul de la Chişinău că încearcă să distragă atenţia de la propriile eşecuri înaintea alegerilor locale prin exagerarea ameninţării ce ar veni din partea Rusiei, potrivit Reuters.

Maia Sandu, pentru CNN: Dacă Ucraina nu va fi ajutată, Rusia nu se va opri în Ucraina sau în Republica Moldova. Vedem tot mai multe tentative ruseşti de a submina procesele noastre democratice

Comunitatea internațională trebuie să sprijine mai mult Ucraina, a declarat Maia Sandu într-un interviu pentru CNN, realizat de jurnalista Christiane Amanpour care s-a oprit la Chișinău în drum spre Ucraina. Noua realitate a războiului este agresivitatea Rusiei la Marea Neagră. Republica Moldova a reușit totuși să dea dovadă de curaj și să se opună șantajului energetic al Rusiei, susține președinta Republicii Moldova.

Fostul deputat al Dumei de Stat a Rusiei, Ilya Ponomaryov: Regiunea transnistreană este o gaură neagră folosită de Kremlin, și va dispărea odată cu regimul Putin

Fostul deputat al Dumei de Stat a Rusiei și omul de afaceri Ilya Ponomaryov declarat într-un interviu în exclusivitate pentru TVR MOLDOVA că principalul motiv care determină existența Transnistriei este de ordin financiar, o gaură neagră unde se face contrabandă, scheme financiare, scheme energetice, iar dacă nu ar fi fost toate astea această istorie era de mult închisă. Ilya Ponomaryov consideră că atunci când nu va mai exista regimul Putin aceste formațiuni separatiste nerecunoscute vor dispărea foarte rapid.

Moscova vrea să destabilizeze Republica Moldova folosindu-și serviciile secrete, care ar sta în spatele protestelor de la Chişinău. SUA denunță amenințările Rusiei

Statele Unite acuză Rusia că vrea să destabilizeze situaţia din Republica Moldova pentru a răsturna guvernarea pro-europeană de la Chişinău. Casa Albă a anunţat că va coopera cu autorităţile moldovene pentru a dejuca planurile Rusiei. Republica Moldova va primi şi un sprijin financiar în valoare de 300 de milioane de dolari pentru a-şi putea asigura securitatea energetică.

Ultima Oră

Cele mai citite