România şi Bulgaria merită să devină membre depline ale Schengen, declară ministrul de interne ungar

Ministrul de interne ungar Sandor Pinter, a cărui ţară deţine preşedinţia semestrială a Consiliului Uniunii Europene, şi-a exprimat joi convingerea că omologii săi din celelalte state membre UE vor da joi un vot favorabil aderării României şi a Bulgariei la spaţiul Schengen şi cu frontierele terestre, cele două ţări fiind pregătite tehnic, aşa cum au constatat toate evaluările efectuate de experţii europeni.

Kosovarii către români: "Nu sunteți nimic în fotbal!" Retrași la vestiare, au comandat pizza. Ce au lăsat în urmă

Scandal uriaș la meciul România-Kosovo, disputat vineri seară pe Arena Națională. Partida, din penultima etapă a grupelor Ligii Naţiunilor, a fost întreruptă, iar oaspeții au ieșit de pe teren când mai erau câteva minute de prelungiri. Kosovarii au plecat la vestiare după ce căpitanul lor l-a bruscat pe Denis Alibec și au refuzat să se mai întoarcă pe teren. După mai bine de o oră de aşteptare, arbitrul a decis să oprească definitiv meciul.

Marcel Ciolacu: De sărbătorile pascale românii ar putea călători fără controale la frontierele terestre

Prim-ministrul Marcel Ciolacu a anunţat joi că o decizie privind intrarea României în Schengen cu frontiera terestră ar putea fi luată înainte de turul al doilea al alegerilor prezidenţiale din ţara noastră şi să fie formalizată până la finalul lunii decembrie cu aplicare începând cu luna martie a anului viitor.

România, promovată pe autobuzele britanice timp de o lună

Ministerul Economiei, Antreprenoriatului şi Turismului (MEAT) intensifică promovarea României ca destinaţie turistică în Regatul Unit prin participarea la târgul internaţional de turism "World Travel Market" (WTM) şi printr-o campanie outdoor (OOH) desfăşurată pe autobuzele din Londra, Manchester, Birmingham şi Liverpool.

Ministrul Mediului: România nu va renunţa la lemnul de foc ca sursă de încălzire

România nu va renunţa la lemnul de foc ca sursă de încălzire nici acum, nici în viitor şi nu avem niciun motiv să obligăm pe cineva sau să solicităm cuiva să schimbe modul în care îşi încălzeşte propria locuinţă, cu atât mai mult cu cât lemnul este o resursă regenerabilă, a declarat, luni, ministrul Mediului, Mircea Fechet, la un eveniment de specialitate.

Ultima Oră

Cele mai citite