Inundaţii în Spania. "Suntem singuri, ne căutăm singuri cadavrele". O româncă îşi caută părinţii dispăruţi
Apel disperat din sudul Valenciei, unde o româncă îşi caută părinţii dispăruţi după inundaţiile catastrofale de marţi noapte. Femeia nu mai speră să-i găsească în viaţă şi spune că a fost lăsată să le caute cadavrele singură. Cei doi sunt pe lista dispăruţilor, alături de alţi 14 români. Şase dintre cei despre care nu se ştia nimic au fost găsiţi in siguranţă, au anunţat autorităţile. Guvernul României vrea să colaboreze cu autorităţile spaniole şi să amenajeze un centru logistic la Castellon, pentru a-i ajuta pe români.
31 October 2024, 19:34