Centrala de la Cernavodă, oprită complet

România rămâne temporar fără energia nucleară care se produce la Cernavodă. Deficitul este de 1400 de megawați, așa că acum depindem și mai mult de importuri, ceea ce înseamnă tarife și mai mari pentru consumatori. Românii plătesc cea mai scumpă energie electrică din Uniunea Europeană, raportat la puterea de cumpărare.

Centralele de la Mintia şi Iernut, finalizate anul acesta. Primul efect scontat, ieftinirea energiei. Ce spun experţii

Dependentă de importuri de energie electrica şi cu unele dintre cele mai mari preţuri din Uniunea Europeană, România ar putea avea, de anul acesta, noi capacităţi de producţie, de mari dimensiuni. Centralele de la Mintia şi Iernut vor fi primele finalizate după mai bine de un deceniu. Primul efect scontat este ieftinirea energiei. Dar experţii susţin că până la facturi mai mici este cale lungă.

România, dependentă de energia din import. Dezechilibre între producție internă și consum în mai multe state UE

Importurile de energie ale României au explodat în primele șapte luni din 2025. Potrivit datelor Institutului Național de Statistică, țara noastră a cumpărat din străinătate peste 11 miliarde kWh, cu 54% mai mult decât în aceeași perioadă din 2024. În același timp, exporturile de energie au crescut și ele, dar într-un ritm mai lent - cu aproape 24%.

Surse guvernamentale: Dacă Rusia oprește de tot robinetul către Europa, în România livrarea de gaze către populație nu va fi afectată. Expertul în energie Ionuț Purica: Populația are prioritate

Autoritățile din toate țările europene caută modalități de a stopa creșterea prețurilor, dar în același timp se gândesc și la anotimpul rece, atunci când consumul va fi mult mai mare decât în această perioadă. Întrebarea pe care ne-a punem cu toții este dacă vom avea energie și gaze suficiente. Va avea de suferit România în cazul în care Rusia oprește de tot robinetul către Europa? Potrivit unor surse guvernamentale, una dintre variante este ca în România livrarea de gaze către populație să fie ca până acum, însă în cazul marilor operatori economici, cantitatea să fie limitată. Invitat la INFO PLUS, expertul în energie Ionuț Purica a răspuns acestor îngrijorări.

Americanii de la Black Sea Oil & Gas au început exploatarea gazelor din Marea Neagră. Gazul rusesc va fi înlocuit și cu cel extras din perimetrul Neptun Deep. Statul va prelua jumătate din profitul Romgaz

România este hotărâtă să importe mai puţin gaz şi energie electrică. O soluţie vine din Marea Neagră, acolo unde milioane de metri cubi de gaze naturale vor fi exploatate în anii următori. Primele rezultate sunt aşteptate chiar în această vară, anunţă ministrul Energiei.

Ultima Oră

Cele mai citite