Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, vizită la ferme de sparanghel din landul german Brandenburg, unde lucrează muncitori sezonieri români

Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, a început vizita de lucru în Germania. Pe agendă sunt discuții cu ministrul federal al Muncii și Afacerilor Sociale, Hubertus Heil, cu ministrul federal al Alimentației și Agriculturii, Julia Klockner, și vizite la ferme de sparanghel din landul Brandenburg, discuții cu reprezentanții Uniunii Fermierilor Germani, se arată într-un comunicat al Ministerului Muncii.

Românii de la abatorul din Germania s-au infectat, probabil, de Paște

Românii de la abatorul din Germania infectați cu COVID-19 vor primi salariul integral. În plus, toate cheltuielile de carantinare sunt suportate de angajatorul german și de municipalitate. La abatorul din Birkenfeld, landul Badden Wurttemberg, circa 250 de români - din cei 500 care lucrează acolo - au fost depistați pozitiv.

Muncitori sezonieri români pleacă la muncă în străinătate. Cei care vin din zone de carantină sunt trimiși înapoi

Românii care au contracte de muncă sezonieră în alte țări nu stau pe gânduri și pleacă cu miile în fiecare zi, în plină pandemie de coronavirus. Azi sunt programate alte curse pe mai multe aeroporturi din țară cu destinația Germania. După înghesuiala produsă zilele trecute la Cluj Napoca, acum, peste tot s-au luat măsuri care să respecte în primul rând distanța între pasageri. Nu au lipsit incidentele.

Ultima Oră

Cele mai citite