români în germania
Un român care lucra la o companie de prelucrare a cărnii din Birkenfeld, Germania, unde au fost înregistrate cazuri de infectare cu noul coronavirus, a murit, anunță Ministerul Afacerilor Externe.
Români care lucrează la o companie de prelucrare a cărnii din Dissen, Germania, depistați cu COVID-19
Mai mulți cetăţeni români care lucrează la o companie de prelucrare a cărnii din Dissen, Landul german Saxonia Inferioară, sunt infectați cu COVID-19, a anunțat, joi, Ministerul Afacerilor Externe într-un comunicat.
Tot mai multe abatoare din Europa s-au transformat în focare COVID 19. În unele lucrează și români
În landul german Saxonia Inferioară, 92 de lucrători de la o întreprindere de procesare a cărnii au fost testați pozitiv la noul coronavirus.
Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, vizită la ferme de sparanghel din landul german Brandenburg, unde lucrează muncitori sezonieri români
Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, a început vizita de lucru în Germania. Pe agendă sunt discuții cu ministrul federal al Muncii și Afacerilor Sociale, Hubertus Heil, cu ministrul federal al Alimentației și Agriculturii, Julia Klockner, și vizite la ferme de sparanghel din landul Brandenburg, discuții cu reprezentanții Uniunii Fermierilor Germani, se arată într-un comunicat al Ministerului Muncii.
Germania: Scandalul abatoarelor devenite focare COVID-19. Românii sunt transportați și cazați în condiții riscante
Focarele COVID 19 descoperite în abatoare din Germania, unde lucrează și s-au îmbolnăvit și mulți români, au declanșat un scandal politic la Berlin. Opoziția cere guvernului să impună reguli stricte angajatorilor care aduc muncitori străini și să nu-i mai țină în locuințe supraaglomerate.
MAE: 80 de români care lucrează în localitatea germană Coesfeldmau au fost testaţi pozitiv cu noul coronavirus
Aproximativ 80 de români care lucrează la o companie de prelucrare a cărnii din localitatea germană Coesfeld, landul Renania de Nord-Westfalia, au fost testaţi pozitiv cu noul coronavirus, informează Ministerul Afacerilor Externe (MAE).
Românii de la abatorul din Germania s-au infectat, probabil, de Paște
Românii de la abatorul din Germania infectați cu COVID-19 vor primi salariul integral. În plus, toate cheltuielile de carantinare sunt suportate de angajatorul german și de municipalitate. La abatorul din Birkenfeld, landul Badden Wurttemberg, circa 250 de români - din cei 500 care lucrează acolo - au fost depistați pozitiv.
Muncitori sezonieri români pleacă la muncă în străinătate. Cei care vin din zone de carantină sunt trimiși înapoi
Românii care au contracte de muncă sezonieră în alte țări nu stau pe gânduri și pleacă cu miile în fiecare zi, în plină pandemie de coronavirus. Azi sunt programate alte curse pe mai multe aeroporturi din țară cu destinația Germania. După înghesuiala produsă zilele trecute la Cluj Napoca, acum, peste tot s-au luat măsuri care să respecte în primul rând distanța între pasageri. Nu au lipsit incidentele.
Două zboruri cu muncitori sezonieri, programate sâmbătă din Sibiu spre Germania
Două zboruri cu muncitori sezonieri pentru Germania sunt programate, sâmbătă, din Sibiu, spre Germania, au declarat, pentru Mediafax, reprezentanții Prefecturii județului.

