Mii de români din Germania vor putea primi până la 2.000 de euro pe lună, fără impozite, din 2026. Care sunt condițiile
Mii de români stabiliți în Germania vor beneficia de o schimbare istorică: De la 1 ianuarie 2026, pensionarii care continuă să lucreze vor putea câștiga până la 2.000 de euro pe lună, fără să plătească impozite, potrivit Libertatea.ro și Ziare.com. Reforma, anunțată de guvernul condus de Friedrich Merz (CDU), vizează să încurajeze munca activă după vârsta de pensionare și să reducă presiunea uriașă asupra sistemului social german.
15 October 2025, 08:26