Mii de români din Germania vor putea primi până la 2.000 de euro pe lună, fără impozite, din 2026. Care sunt condițiile

Mii de români stabiliți în Germania vor beneficia de o schimbare istorică: De la 1 ianuarie 2026, pensionarii care continuă să lucreze vor putea câștiga până la 2.000 de euro pe lună, fără să plătească impozite, potrivit Libertatea.ro și Ziare.com. Reforma, anunțată de guvernul condus de Friedrich Merz (CDU), vizează să încurajeze munca activă după vârsta de pensionare și să reducă presiunea uriașă asupra sistemului social german.

EXCLUSIV Ambasadoarea României la Berlin, Adriana Stănescu: Primul partener comercial al României este Germania. Investiţiile în domeniul militar cresc foarte mult, la modul exponenţial

În ultimii 12 ani, comunitatea de români din Germania a crescut de 6 ori. Peste un milion de români trăiesc acum în țara din care izvorăște Dunărea. Germania nu doar că e principalul investitor în România, dar e un partener important și în domeniul Apărării. În exclusivitate cu ambasadorul României la Berlin, realizat de Vlad Ungar și Laurenţiu Langa.

Ultima Oră

Cele mai citite