Românii care au pornit la drum în Vinerea Mare, mai ales cei care au mers pe Valea Prahovei, au avut nevoie de răbdare și de carburant suficient pentru a face faţă blocajelor din trafic. Pe DN1, pe sensul spre Brașov, mașinile s-au încolonat înainte de miezul zilei. Aglomerație a fost și în gări, în aeroporturi, dar și la punctele de trecere a frontierei, unde timpii de așteptare au depășit chiar și o oră, în prima parte a zilei.
Românii care au petrecut sărbătorile acasă se întorc în țările în care muncesc și locuiesc. Pe autostrada Arad-Nădlac s-au format cozi de mașini de câțiva kilometri.