risc seismic
Un cutremur de magnitudine 4,1 s-a produs miercuri dimineaţa, la ora locală 8:25, în judeţul Gorj, la o adâncime de 15 kilometri, potrivit datelor afişate de Institutul Naţional de Cercetare - Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).
Patru noi cutremure au avut loc vineri noapte în Oltenia. În total, peste 500 de replici s-au produs după seismul de marți. Specialiștii spun că pericolul nu a trecut
Cutremurul de 5,7 din judeţul Gorj a avut astăzi încă 11 replici cu magnitudine peste 2. Oamenii trăiesc cu spaimă, pentru că în urma seismului de marţi au fost peste 540 de replici, unele cu o magnitudine mai mare de 4. Specialiştii în fizica Pământului spun că activitatea seismică din zonă ar putea continua încă o lună.
Atenție unde verificați clasa de risc seismic a școlilor! Încă nu a fost făcută publică o listă oficială, datele trebuie centralizate de la directorii unităților de învățământ
Pe măsură ce pământul continuă să se cutremure în Gorj, devine de neoprit şi îngrijorarea părinţilor care vor să ştie dacă şcoala în care învață copilul lor e inclusă în categoria de risc seismic major. În disperarea de a afla această listă, care momentan nu e publică, unii se uită pe ce găsesc. Pe acest fond, Ministerul Educaţiei le-a cerut azi directorilor din toată ţara ca în 3 zile să transmită toate datele legate de clasele de risc seismic ale unităţilor pe care le conduc.
Clădiri în pericol după cutremurele din Oltenia. Au fost deschise 139 dosare de daună. Autoritățile caută soluții
Şocul cutremurelor nu trece în Oltenia. Un nou seism a avut loc, în această dimineața, în județul Gorj. Magnitudinea înregistrată inițial a fost de 4,4 pe scara Richter, revizuită apoi la 4,3. De altfel, cutremurul de 5,7 de marți a avut peste 500 de replici. Autoritățile locale gorjene cer ca zona să fie declarată una cu risc seismic, astfel încât să poată primi fonduri de la Guvern pentru evaluarea a peste două mii de clădiri din Tg Jiu.
Autoritățile locale cer ca zona Gorjului să fie declarată una cu risc seismic, astfel încât să poată primi fonduri de la guvern pentru evaluarea clădirilor. Executivul cere mai multă implicare
Şocul cutremurelor nu trece în Oltenia. Şi în ultimele 24 de are au fost înregistrate 17 mişcări seismice, dintre care una cu magnitudine 4,2, şi 5 cu magnitudine peste 3. Judeţul Gorj devine o nouă zonă activă pe harta seismică, luând pe nepregătite autorităţile locale. Guvernul cere însă implicare - în prevenire, dar şi în remedierea problemelor apărute în urma cutremurelor din această săptămână.
Săptămâna verde în loc de cursuri, elevi relocați în alte unități de învățământ. Cutremurele din Oltenia au scos la iveală problema şcolilor şi grădiniţelor care funcţionează în clădiri cu risc seismic
Cutremurele de zilele trecute au lăsat urme adânci la unele şcoli din judeţul Gorj. De teamă să mai intre în clădirile avariate şi pentru a da timp specialiştilor să facă verificările necesare, mai mulți directori au cerut ca săptămâna viitoare să fie transformată în "Săptămâna verde". La Bucureşti, autorităţile centrale încearcă să se lămurească în legătură cu numărul şcolilor şi grădiniţelor încadrate în clasa I şi II de risc seismic. De la Ministerul Educaţiei vine însă bâlbă după bâlbă.
În România sunt 118 școli care riscă să se prăbuşească la un cutremur mai mare. Un grup de lucru format din reprezentanți ai ministerelor Dezvoltării şi Educației verifică unitățile de învățământ
118 instituţii de învăţământ sunt încadrate în clasa întâi de risc seismic, iar premierul a cerut reabilitarea lor urgentă. A fost punctul care a declanşat un conflict între ministerul Dezvoltării şi cel al Educaţiei.
Nicolae Ciucă: Va fi constituit un grup de lucru având ca obiective partea de prevenire şi răspuns la riscul seismic
Prim-ministrul Nicolae Ciucă a anunţat că începând de joi va fi constituit un grup interinstituţional de lucru sub directa sa coordonare, având ca domenii principale de urmărit prevenirea, pregătirea şi răspunsul în situaţii de urgenţă, urmare a cutremurelor petrecute zilele trecute în zona Olteniei.
Unu din trei spitale din Capitală ar fi grav avariat în cazul unui cutremur major. Centrul de transfuzie sanguină funcţionează într-o clădire ridicată înainte de Al II-lea Război Mondial
În cazul unui cutremur major, instituţii-cheie pentru salvarea vieţilor ar fi în pericol. În Bucureşti, zona cea mai expusă, o treime din spitale ar fi grav avariate, iar 12 clădiri chiar s-ar putea prăbuşi. O arată un raport al Curţii de Conturi. Şi cel mai mare centru de transfuzie sanguină ar fi în pericol. Clădirea deja are fisuri serioase. Şi nu avem o bancă naţională de sânge.

