Ideea a fost lansată de premierul Ilie Bolojan, ca răspuns la criza de doctori din România. Studenții și rezidenții au multe obiecții vizavi de această propunere. Iar rectori ai facultăților de Medicină ridică problema liberei circulaţii a forței de muncă.
Absolvenții de medicină vor să devină mai ales cardiologi, psihiatri şi dermatologi. Aceste specializări sunt cele mai cerute de candidații care au susținut astăzi examenul de rezidențiat.
Ministerul Sănătăţii (MS) asigură redistribuirea, pe 30 ianuarie 2024, a celor 197 de locuri şi posturi rămase neocupate în sesiunea de rezidenţiat din noiembrie 2023.
14 December 2023, 14:55 (actualizat 14 December 2023, 15:13)