Mircea Fechet, ministrul Mediului

Ministrul Mediului: Până la sfârşitul anului, nu ar mai trebui să existe decât ambalaje din sistemul SGR

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a declarat luni, la Braşov, cu prilejul inaugurării celui de a-l treilea centru ReturRo, că speră ca, până la sfârşitul anului, în magazinele din România să nu mai fie comercializate decât ambalaje din sistemul de garanţie şi retur (SGR), subliniind că deja prin acesta se colectează zilnic 3 milioane de ambalaje reciclabile.

Sistemul garanţie-returnare intră în vigoare din 30 noiembrie. Ambalajele pentru sucuri şi bere, inscripţionate cu sigla SGR, vor putea fi predate la automatele de colectare

Ambalajele pentru sucuri şi cele pentru bere ar putea fi primele marcate cu sigla SGR, pentru care comercianţii vor reţine o garanţie de 50 de bani, pe care o vor returna când recipientele sunt reciclate. O perioadă, până vor fi epuizate stocurile actuale de apă, răcoritoare, vin şi spirtoase, pe piaţă vom găsi ambalaje şi cu sigla SGR, dar şi fără sigla purtătoare de garanţie. De la 1 iulie anul viitor însă mai pot comercializate ambalaje fără siglă. Sistemul garanţie returnate ia startul în 30 noiembrie. Atenţie! Ambalajele pentru lapte, iaurt sau borcanele încă nu pot fi predate în sistemul naţional de colectare.

Ultima Oră

Cele mai citite