În timp ce bucureștenii rămân tot mai des fără apă caldă, modernizarea cu bani europeni a reţelei de termoficare din Capitală se împiedică în birocrație. Primăria Capitalei nu a finalizat încă licitația pentru desemnarea constructorului și riscă să piardă 1,3 miliarde de lei. Banii ar urma să finanțeze lucrările pentru mai bine de 100 de kilometri de reţea primară.
Rețeaua de termoficare din București se reface cu încetinitorul. Primăria nu a reușit să semneze reabilitarea pentru 40 de kilometri, lucrări plătite din fonduri proprii, nici la jumătate de an de la începerea licitației. Nu se știe nici când vor începe șantierele pentru alți 210 km, cu bani europeni. Sigurul lucru cert pentru bucureșteni sunt avariile care îi lasă fără apă caldă și căldură.