Statul a ajuns dator pentru Cumințenia Pământului. Probleme legislative la restituirea banilor din donații

Cei peste 100.000 de români care au donat bani pentru cumpărarea operei lui Brâncuşi - Cuminţenia Pământului - nu îşi pot primi banii înapoi. Ministerul Culturii reclamă lipsuri legislative şi de buget, deşi totul părea rezolvat printr-o hotărâre de guvern. Statul păstrează deocamdată în conturi 1,2 milioane de euro şi caută alţi bani în plus pentru comisioane bancare şi diferenţa de curs valutar.

Ultima Oră

Cele mai citite