Regina Elisabeta a II-a, omagiată în România, la Biserica Anglicană şi la reşedinţa ambasadorului Regatului Unit. Andrew Noble este și dirijorul Corului Bisericii Anglicane

Regina Elisabeta a II-a este primul monarh britanic care îşi sărbătoreşte Jubileul de Platină. Atenţia lumii întregi va fi îndreptată spre festivităţile care vor avea loc la Londra, timp de o săptămână, începând cu 2 iunie. Comunitatea britanică din Capitală a omagiat-o pe suverană pe parcursul întregului an și va organiza și o recepție oficială în România pentru cei 70 de ani de domnie.

Majestatea Sa Margareta Custodele Coroanei și Principele Radu au luat parte la slujba de comemorare a Prințului Philip, la Westminster Abbey

Regina Elisabeta a Marii Britanii și-a făcut prima apariție publică din ultimele 5 luni, la slujba de comemorare a soțului ei, Prințul Philip. Ceremonia a avut loc la Westminster Abbey din Londra şi a fost un eveniment grandios, pentru că Regina a invitat toate familiile regale din Europa, printre care şi pe cea a României. După ceremonie, cuplul regal român a participat la o întâlnire cu Prinţul Charles, la Clarence House.

UN SECOL DE ISTORIE: Proclamarea Irlandei de Nord - 3 mai 1921

Problema irlandeză a constituit o pagină de istorie spinoasă pentru Marea Britanie. Încă din secolul al XII-lea, asupra insulei a fost exercitată dominaţia britanică, iar în secolul al XVI-lea regina Elisabeta I (1533-1603) a încurajat imigraţia protestanţilor scoţieni.

Ceremonia de înmormântare a Ducelui de Edinburgh a generat ecouri în toată lumea

Ceremonia de înmormântarea a ducelui de Edinburgh a generat ecouri peste tot în lume. Funeraliile prinţului Philip, care i-au adus împreună pe membrii familiei regale britanice în plină pandemie, au fost un prilej de observaţie pentru cei pasionaţi de regalitate, care au găsit tot felul de mesaje în atitudinea participanţilor la ceremonie sau ţinutele acestora.

Ultima Oră

Cele mai citite