Tensiuni după eliberarea deținuților. Opoziţia şi societatea civilă cer abrogarea Legii recursului compensatoriu

Recentele infracțiuni comise de recidiviști au pus pe jar societatea civilă, dar și Opoziția. Cer abrogarea Legii recursului compensatoriu, în baza căreia 13 mii de infractori au fost eliberați înainte de termen. Tensiunea a escaladat la prânz, când sediul Ministerului Justiției a fost vandalizat de două persoane. În apărarea lui, ministrul Justiției spune că legea este moștenirea guvernării tehnocrate.

O femeie condamnată pentru tentativă de omor și eliberată în octombrie, în baza legii recursului compensatoriu, a înjunghiat un bărbat

O femeie condamnată pentru tenativă de omor și eliberată în octombrie în baza legii recursului compensatoriu, a înjunghiat din nou. Victimă i-a căzut un bărbat care a încercat să aplanze conflictul izbucnit pe stradă între două persoane. Până acum, 4 mii de deținuți au beneficiat de reducerea pedepselor, ca urmare a legii puse în aplicare de ministrul Justiției Tudorel Toader.

Ultima Oră

Cele mai citite