Ziua Statelor Unite, sărbătorită la București. David Muniz: România lasă o amprentă pozitivă asupra lumii. Premierul Ciucă: SUA rămân cel mai apropiat aliat militar al nostru

Ziua Statelor Unite ale Americii este sărbătorită astăzi la Ambasada SUA din Bucureşti. Statele Unite se mândresc să numească România prietenă și aliată. Este mesajul pe care l-a transmis insărcinatul cu afaceri al SUA la București. Iar România este şi va rămâne un susţinător ferm al unităţii transatlantice, a declarat premierul Nicolae Ciucă.

Ziua Independenței SUA | David Muniz: Națiunile se definesc prin valorile pe care la apără. Iohannis: Valorile din Declarația de Independență continuă să ne ghideze în gestionarea provocărilor de azi

Statele Unite sărbătoresc în avans Ziua Independenței. 4 Iulie este o dată specială pentru americani, dar și pentru țările partenere, cum este și România.  TVR1 a transmis în direct într-o Ediție specială recepția de la Ambasada SUA la București, la care au participat președintele României, Klaus Iohannis, premierul Florin Cîțu și alte oficialități.

Recepție de 4 Iulie la ambasada SUA din București. Hans Klemm: Angajamentul românilor faţă de democraţie, statul de drept şi lupta împotriva corupţiei ne inspiră

Americanii din România petrec de Ziua Națională a SUA. Ca în fiecare an, Ambasada Statelor Unite organizează o recepție. În mesajul transmis în această seară, ambasadorul Hans Klemm a declarat că angajamentul românilor față de statul de drept îi inspiră pe americani, iar președintele Klaus Iohannis a anunțat că Parteneriatul Strategic cu Statele Unite este prioritatea noastră.

Klemm:Vom aplauda îmbrățișarea de către România a unui viitor democratic,consolidarea instituțiilor, inclusiv un sistem judiciar independent

"Vom continua excelenta cooperare în domeniul aplicării legii, care oferă siguranță și securitate cetățenilor noștri, luptând împotriva terorismului, a infracționalității organizate, a traficului de arme, droguri și de persoane și a influenței maligne a statelor ostile. (...) Vom promova valorile americane și vom aplauda îmbrățișarea de către România a unui viitor democratic și consolidarea instituțiilor sale democratice, inclusiv un sistem judiciar independent", a subliniat ambasadorul SUA, Hans Klemm, la recepția oferită cu ocazia celei de-a 242-a aniversări a Zilei Independenței. Sărbătoarea stă sub semnul celebrării a 100 de ani de relaţii bilaterale româno-americane.

Ultima Oră

Cele mai citite