Marinarul român de pe nava sechestrată într-un port din Yemen este în stare bună, reiese dintr-o filmare postată pe internet. Membrii echipajului nu au voie să-și contacteze familiile

Marinarul român, răpit în Marea Roșie de gruparea teroristă houthi, este viu, nevătămat și într-o stare bună. Asta reiese dintr-o filmare publicată pe internet, în care se vede întregul echipaj, la bordul navei, capturat și aflat acum într-un port din Yemen. Toți membrii sunt în regulă, au hrană și resurse la dispoziție. Totuși, sunt sechestrati pe navă, nu își pot contacta familiile și nu pot pleca. Autoritățile române continuă să facă eforturi ca marinarul român să fie adus în țară cât mai curând. Atenție, sunt imagini și informații care vă pot afecta emoțional!

Un român, printre membrii echipajului de pe nava comercială capturată în Marea Roșie de rebelii houthi. Au apărut imagini cu momentul capturării navei. Ministrul de Externe: Am demarat deja demersurile diplomatice pentru a găsi o soluție

Un român se află pe vasul capturat duminică în Marea Roșie de rebelii houthi din Yemen. Soția marinarului a aflat de la autorități de situația în care este soțul ei. Femeia nu mai reușise să ia legătura cu el de sâmbătă. Nava a fost dusă lângă coasta statului Yemen, iar operațiunea are legătură cu războiul din Israel. Ministrul român de Externe a vorbit, în exclusivitate pentru TVR, despre demersurile pregătite la nivel diplomatic. Luni seară au apărut și imagini cu momentul în care rebelii au capturat nava.

Ultima Oră

Cele mai citite