Armata ucraineană a anunţat vineri că a înregistrat 60 de încălcări ale armistiţiului de către separatişti proruşi în ultimele 24 de ore, un soldat fiind rănit, transmite Reuters.
Separatiştii pro-ruşi şi forţele ucrainiene se acuză reciproc de agresiune. Rebelii au anunţat că armata ucrainiană a tras asupra oraşului Kadivka din regiunea Luhansk cu mortiere. La rândul lor, ucrainienii spun că rebelii au bombardat satul Staniţa Luhanskaia și au distrus o şcoală şi o staţie de termoficare, dar şi o grădiniţă. Două persoane au suferit contuzii. Kievul şi-a informat partenerii occidentali că separatiştii au încălcat acordurile de la Minsk.