Prin fricile Războiului Rece: "În acest buncăr ar fi trebuit să trăiască guvernul danez, familia regală, câţiva ziarişti, oameni din aparatul de comunicare şi personalul auxiliar"

Lumea își amintește de amenințarea nucleară din timpul Războiului Rece. De o parte și de alta a Cortinei de Fier, se construiau buncăre antiatomice menite să găzduiască, în principal, conducerile statelor. Un astfel de refugiu au construit și danezii. Buncărul este astăzi muzeu.

'Telefonul roşu' între Washington şi Moscova s-a încins din nou - France Presse

Nu este vorba de un 'telefon roşu' ca în filme, însă comunicaţiile de criză între Washington şi Moscova, deschise în timpul Războiului Rece, au fost reluate pe fondul ameninţărilor ruse de a folosi arme nucleare în Ucraina, notează France Presse, care expune un scurt istoric al acestei legături de comunicare între SUA şi Rusia.

Ultima Oră

Cele mai citite