Hamas a anunţat că suspendă negocierile privind eliberarea ostaticilor din cauza operațiunilor militare din Gaza. 20 de membri ai grupării teroriste au fost arestați de trupele israeliene

Agenția de securitate israeliană și Forțele de Apărare anunță că aproximativ 20 de membri ai grupării teroriste Hamas, prinși „în inima Fâșiei Gaza", au fost arestați de trupele israeliene și vor fi audiați în Israel, scrie The Times of Israel. Între timp, armata israeliană continuă operaţiunile.

MAE: 101 cetăţeni români şi membri ai familiilor lor ar putea ieşi duminică din Gaza, după ce punctul de trecere Rafah a fost redeschis

Ministerul Afacerilor Externe informează că punctul de trecere a frontierei de la Rafah a fost redeschis duminică, iar în cursul zilei vor continua procedurile de evacuare din Fâşia Gaza a 101 cetăţeni români şi membri ai familiilor lor, care primiseră vineri, 10 noiembrie, permisiunea de tranzitare de la autorităţile israeliene şi egiptene.

Punctul de trecere de la Rafah s-a redeschis pentru cetățenii cu pașapoarte străine. În interiorul spitalului Al Shifa se află 500 de pacienți, potrivit directorului instituției

Punctul de trecere de la Rafah s-a redeschis astăzi pentru cetățenii cu pașapoarte străine. Autoritățile egiptene de frontieră au anunțat că va fi permisă, în continuare, și trecerea palestinienilor care au nevoie urgentă de tratamente medicale. Operațiunile militare continuă în nordul Fâșiei Gaza, unde armata israeliană a anunțat că va ajuta totuşi la evacuarea spitalelor.

Cei 41 de români şi membri de familie evacuaţi din Fâşia Gaza au ajuns în țară. Medic român cu dublă cetățenie: ”E foarte greu de imaginat ce am trăit acolo, imaginile durează mult timp, nu vor fi șterse din cap”

Încă un grup de români cu dublă cetăţenie scapă de coșmarul războiului din Fâşia Gaza, după ce punctul de trecere a frontierei de la Rafah a fost redeschis. Este vorba de 101 persoane care aveau de câteva zile permisiunea de a trece în Egipt. În noaptea de sâmbătă spre duminică, alți 41 de români din Gaza, inclusiv 17 copii, au fost aduşi în ţară cu o aeronavă militară. Vă avertizăm, sunt detalii care vă pot afecta emoțional!

Benjamin Netanyahu doreşte ''altceva'' decât Autoritatea Palestiniană actuală pentru conducerea Fâșiei Gaza. ”Nu va exista nicio autoritate civilă care să-i înveţe pe copiii săi ura faţă de Israel”

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a declarat sâmbătă că doreşte ''altceva'' decât Autoritatea Palestiniană, condusă în prezent de Mahmoud Abbas, pentru a conduce Fâşia Gaza după războiul pe care îl duce pentru "eradicarea" mişcării palestiniene Hamas, relatează AFP.

Ultima Oră

Cele mai citite