Armata israeliană a anunţat luni moartea altor doi soldaţi în luptele din Fâşia Gaza, numărul total al soldaţilor săi ucişi pe teritoriul palestinian de la începutul războiului cu Hamas ajungând la 44, relatează AFP.
Drapelele au fost coborâte în bernă luni pe clădirile ONU din Asia, în timp ce personalul a fost chemat să ţină un minut de reculegere în memoria colegilor ucişi în războiul dintre Israel şi Hamas.
Agenția de securitate israeliană și Forțele de Apărare anunță că aproximativ 20 de membri ai grupării teroriste Hamas, prinși „în inima Fâșiei Gaza", au fost arestați de trupele israeliene și vor fi audiați în Israel, scrie The Times of Israel. Între timp, armata israeliană continuă operaţiunile.
Ministrul adjunct al Sănătăţii din guvernul Hamas a declarat că "cinci bebeluşi prematuri" şi "şapte pacienţi de la terapie intensivă" au murit din cauza lipsei de electricitate la spitalul Al Shifa, cel mai mare din Fâşia Gaza, bombardată şi asediată de Israel, relatează duminică AFP.
Uniunea Europeană a condamnat duminică "folosirea de către Hamas a spitalelor şi civililor ca scuturi umane" în Fâşia Gaza, cerând Israelului "reţinere maximă" pentru a proteja civilii în acest război, relatează AFP, preluată de Agerpres.
Ministerul Afacerilor Externe informează că punctul de trecere a frontierei de la Rafah a fost redeschis duminică, iar în cursul zilei vor continua procedurile de evacuare din Fâşia Gaza a 101 cetăţeni români şi membri ai familiilor lor, care primiseră vineri, 10 noiembrie, permisiunea de tranzitare de la autorităţile israeliene şi egiptene.
Punctul de trecere de la Rafah s-a redeschis astăzi pentru cetățenii cu pașapoarte străine. Autoritățile egiptene de frontieră au anunțat că va fi permisă, în continuare, și trecerea palestinienilor care au nevoie urgentă de tratamente medicale. Operațiunile militare continuă în nordul Fâșiei Gaza, unde armata israeliană a anunțat că va ajuta totuşi la evacuarea spitalelor.
Încă un grup de români cu dublă cetăţenie scapă de coșmarul războiului din Fâşia Gaza, după ce punctul de trecere a frontierei de la Rafah a fost redeschis. Este vorba de 101 persoane care aveau de câteva zile permisiunea de a trece în Egipt. În noaptea de sâmbătă spre duminică, alți 41 de români din Gaza, inclusiv 17 copii, au fost aduşi în ţară cu o aeronavă militară. Vă avertizăm, sunt detalii care vă pot afecta emoțional!
Premierul israelian Benjamin Netanyahu a declarat sâmbătă că doreşte ''altceva'' decât Autoritatea Palestiniană, condusă în prezent de Mahmoud Abbas, pentru a conduce Fâşia Gaza după războiul pe care îl duce pentru "eradicarea" mişcării palestiniene Hamas, relatează AFP.