Comitetul Național pentru Situaţii de Urgenţă a decis că persoanele care vin din țări ale UE sau din Spațiul Economic European sunt exceptate de la izolare sau carantină dacă în acele țări rata de îmbolnăvire cu COVID-19 este mai mică sau egală cu cea din România.