A fost nevoie de pierderea a numeroase vieți până când politicul a înțeles necesitatea înființării unei unități SMURD și în București. Se întâmpla în urmă cu 10 ani. Acum, după alţi ani de scandaluri, urmează punerea în funcțiune a centrului pentru managementul situațiilor de criză.