Sute de camere de filmat şi peste o mie de radare fixe şi mobile vor fi montate pe drumurile României. Guvernul vrea să reducă numărul de accidente cu bani din PNRR
Maşinile confiscate, comportamentul indisciplinat al șoferilor, momentele în care depăşesc limita legală de viteză sau trec pe roșu - toate vor putea fi descoperite şi sancţionate mult mai uşor de poliţişti după ce pe toate drumurile României vor fi montate sute de camere de filmat şi peste o mie de radare fixe şi mobile. Guvernul a adoptat proiectul de lege pentru a dezvolta cu bani europeni sistemul ultramodern de supraveghere care ar trebui să fie funcţional în 2 ani. Cosmin Andreica, președintele Sindicatului Europol, a comentat subiectul, la Info Plus.
18 November 2022, 11:56