Polonia va organiza funeralii naţionale pentru cele două persoane ucise în incidentul de la graniță. Experți ucraineni s-au alăturat anchetei la fața locului

Primele rezultate ale anchetei din Polonia, unde o rachetă anti-aeriană a ucis doi oameni, la granița cu Ucraina, ar putea fi anunțate săptămâna viitoare, afirmă surse de presă de la Varșovia. Explozia proiectilului a avut loc într-un sat, la 6 km de graniță. Doi fermieri polonezi, de 60 și 62 de ani, au murit pe loc.

Președintele Poloniei a mers la locul în care a căzut racheta care a ucis două persoane. Varșovia nu are obiecții ca ucrainenii să se alăture anchetei

Explozia din satul polonez de la granița cu Ucraina care a pus o întreagă alianță politică și militară pe picior de război, a fost un accident. O spune președintele polonez, o spun și aliații. Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a exprimat dubii privind explicațiile date de specialiști și a cerut să i se permită unei echipe de experți ucraineni să meargă la fața locului. Liderul polonez, Andrei Duda, nu are obiecții în acest sens, doar că există o anumită procedură care implică și acordul aliaților.

"Nu poţi să blindezi o întreagă frontieră, nu este economic". Concluzia specialiștilor după ce o rachetă a căzut în Polonia: Orice măsuri s-ar lua, nu există sisteme 100% eficiente

După racheta căzută pe teritoriul polonez, autoritățile române admit că, atât timp cât ai graniță cu o țară aflată în conflict, pot apărea și astfel de incidente. Premierul Nicolae Ciucă a declarat că România este o țară sigură și face tot posibilul pentru evitarea unor situații, însă nu există niciun sistem de protecție infailibil.

Ciucă: Nu putem să spunem că nu se poate întâmpla și la noi ceea ce s-a întâmplat în Polonia. Nu vreau să vă spun că suntem în măsură să dispunem de tehnica să prevenim o astfel de situație. E imposibil

România este o țară sigură, dar nu putem spune că un incident precum cel din Polonia nu se poate întâmpla, a declarat premierul Nicolae Ciucă, referitor la racheta de război care a ucis două persoane în apropierea graniței cu Ucraina. Șeful executivului subliniază că autoritățile române au luat toate măsurile posibile pentru evitarea unor incidente și se coordonează în permanență cu aliații.

Ultima Oră

Cele mai citite