Medicii avertizează că antibioticele nu tratează infecțiile respiratorii, în 90% din cazuri nu sunt eficiente. ”Sunt foarte mulți pacienți care iau antibiotice de la vecini sau de la prieteni fără a se informa”

Sezonul rece a venit, iar numărul infecţiilor respiratorii este în creştere. Doar în ultima săptămână au fost 70 de mii de cazuri la noi în ţară. Iar românii au obiceiul de a-şi face stocuri de medicamente şi chiar să ia antibiotice, deşi nu sunt necesare. Astfel că în această perioadă, medicii atrag din nou atenţia: antibioticele nu tratează infecțiile respiratorii.

Crește numărul copiilor cu viroze. Fenomenul este normal, spun medicii, odată cu reîntoarcerea în colectivitate

Sunt tot mai multe cazuri de viroze în rândul copiilor. Creşterea a început la câteva zile de la debutul anului şcolar. Medicii susţin că este un fenomen normal odată cu reîntoarcerea copiilor în colectivitate, iar formele nu sunt foarte grave. Însă, îi sfătuiesc pe părinți să nu îi trimită pe cei mici la școală dacă prezintă semne de răceală.

Am scăpat de mască, am dat de viroze. A crescut semnificativ numărul infecțiilor respiratorii

Am scăpat de mască și am dat de viroze. În ultimele săptămâni, de când masca nu mai este obligatorie în spațiile deschise, numărul infecțiilor respiratorii a crescut semnificativ. La Timișoara, în doar o săptămână au fost înregistrate la Direcția de Sănătate Publică sute de îmbolnăviri. La apariția răcelilor au contribuit din plin și schimbările bruște de temperatură din ultima perioadă. Ca de obicei, cei mai afectați sunt copiii.

Societatea Naţională de Medicina Familiei trage un semnal de alarmă asupra posibilității creșterii numărului infecțiilor respiratorii și al cazurilor de gripă

Societatea Naţională de Medicina Familiei (SNMF) trage un semnal de alarmă asupra posibilităţii creşterii numărului infecţiilor respiratorii şi al cazurilor de gripă, în contextul unei posibile reluări a desfăşurării cursurilor în unităţile şcolare, expunând copiii şi adolescenţii, şi încurajează vaccinarea antigripală a acestora.

Medicii, profesori pentru părinţi. Cursuri gratuite, organizate de Institutul pentru sănătatea mamei şi copilului

Sute de părinţi şi-au lăsat pentru trei ore copiii în grija bunicilor şi s-au dus la cursuri. Acum, în sezonul gripei și virozelor, sfaturile avizate sunt cele mai importante. Institutul pentru sănătatea mamei şi copilului organizează, din două în două săptămâni, seminarii din care adulţii pot învăţa cum să îi îngrijească pe cei mici. Totul, gratuit.

Ultima Oră

Cele mai citite