Alertă de rabie în localitatea Siret, Suceava, după ce doi câini au murit. De vină sunt vulpile, spun localnicii

Alertă de rabie în Suceava. Într-o singură săptămână, doi câini din localitatea Siret au murit de turbare. Stăpânii au fost imediat vaccinați și au primit tratament. La fel și medicii care au intrat în contact cu animalele, fără să știe că suferă de turbare. De vină sunt vulpile, spun localnicii, care se vaită că nu mai pot scăpa de ele din gospodării. 

O vulpe care a ajuns pe străzile din Constanţa nu a putut fi prinsă. ANSVSA: Animalele vii nu sunt de competenţa noastră

Agitaţie mare la Constanţa: locuitorii mai multor blocuri au încercat să prindă o vulpe rănită. Animalul a stat pe stradă fără ca cineva să îl salveze. Reprezentanţii Autoritatăţii Sanitar Veterinare spun că nu e treaba lor să intervină în astfel de situaţii, aşa că problema a rămas în sarcina voluntarilor. Cu toate eforturile însă, vulpea nu s-a lăsat prinsă.

Ultima Oră

Cele mai citite