Nemulţumiţi de schimbările dese şi de problemele în organizarea testării, dar și de lipsa măsurilor de pregătire a școlilor pentru valul 5 al pandemiei, reprezentanţii Elevilor şi Părinţilor au protestat la Ministerul Educaţiei. Aceştia au venit cu sorcove şi liste lungi de solicitări.
Măsurile de reducere a cheltuielilor, anunţate de Guvern, stârnesc deja nemulţumiri. Reprezentanţii elevilor şi cei ai angajaţilor din sănătate au ieşit în stradă ca să îşi apere drepturile. Unii miniştri spun că vor demisiona dacă nu primesc sumele cerute. Iar Opoziţia critică declaraţiile oficialilor guvernamentali şi faptul că nici acum proiectul de buget nu a fost pus în dezbatere publică.