Zeci de mii de persoane au manifestat la Belgrad împotriva violenței. A fost a cincea demonstrație după atacurile armate din luna mai, în urma cărora au murit 18 oameni și 21 au fost răniți. Protestul a fost și unul față de actuala putere din Serbia.
Au fost lupte ca-n filme în Serbia, iar președintele Aleksandar Vučić a spus că va reduce planul de măsuri restrictive pentru combaterea coronavirusului, după ce protestatarii au atacat și forțele de ordine.
Mii de protestatari, în mare parte studenţi, au demonstrat la Belgrad, pentru a cincea noapte consecutiv, împotriva victoriei premierului Aleksandar Vucic în alegerile prezidenţiale de duminica trecută.