EXCLUSIVITATE Ambasadorul României în SUA, George Maior: Proiectele comune vor continua și chiar se vor dinamiza. Sunt optimist că se vor realiza progrese cu actuala administrație în chestiunea vizelor

O nouă administrație în America aduce reașezări în relațiile cu statele importante, cu Uniunea Europeană. Ce s-ar putea schimba acum în relația cu țara noastră aflăm de la ambasadorul României în Statele Unite ale Americii, George Maior, din interviul acordat colegei noastre, Ramona Avramescu, trimisul special al TVR la Washington.

NOAPTEA AMERICANĂ | Casa Albă, uși deschise pentru România. Donald Trump, singurul președinte american care l-a primit pe președintele României de două ori într-un mandat. Parteneri strategici, dar cu viză

Donald Trump este singurul președinte american care l-a primit pe președintele României la Casa Albă de două ori într-un mandat. Klaus Iohannis a fost chiar primul șef de stat din Europa de Est care s-a bucurat de această atenție. Parteneriatul strategic bilateral și relația cu Donald Trump au fost considerabil consolidate de decizia României de a aloca 2% din PIB pentru cheltuieli cu apărarea.

Donald Trump aprobă eliminarea vizelor de călătorie pentru cetăţenii polonezi

Preşedintele american, Donald Trump, a aprobat vineri intrarea Poloniei în programul de exceptare de la vizele de călătorie în Statele Unite. Donald Trump a declarat că a aprobat "documentaţia preliminară" pentru "exceptarea completă de vize" în cazul Poloniei, informează agenţia Associated Press şi publicaţia The Hill, preluate de Mediafax.

Ultima Oră

Cele mai citite