Statul român trebuie să facă eforturi concertate pentru promovarea şi implementarea unor politici privind asigurarea accesului la servicii medicale, pentru diagnosticare precoce, dar şi pentru tratament adecvat, relevă un raport al Avocatului Poporului privind accesul la servicii medicale.
Academia Română îşi manifestă preocuparea faţă de consecinţele pe care utilizarea tehnologiei 5G le-ar putea avea asupra sănătăţii publice şi consideră că aceasta este o temă de maxim interes în contextul în care ţara noastră analizează aprobarea strategiei de implementare a reţelei 5G la nivel naţional.