Guvernul aprobă Planul de iarnă în domeniul energiei. Ciucă: Nu cred că cetăţenii trebuie să îşi facă probleme

Ordonanța privind compensările la curent și gaze a creat o oarecare rumoare pe piață energetică, dar protejează cetățenii, mai ales pe cei vulnerabili. A declarat președintele Klaus Iohannis, care a admis că unele companii au făcut profituri uriașe în criza energetică. Și premierul Nicolae Ciucă a dat asigurări ferme că, pentru cei nevoiași, utilitățile nu se vor scumpi. Oficialii români recomandă însă instituțiilor și oamenilor să economisească gaze și curent pe cât posibil. Declarația vine în contextul în care producătorii, traderii și furnizorii din energie protestează față de contribuția de solidaritate impusă de stat dar și față de alte reguli noi.

Operatorul rețelei electrice din Norvegia reduce la zero tarifele până la finalul lui 2023, pentru a-i ajuta pe consumatori. Nu se mai plătesc nici pierderile din rețea

Operatorul reţelei electrice din Norvegia, Statnett, a anunţat vineri că va extinde politica de a nu percepe nicio taxă pentru utilizarea reţelei sale până la finalul lui 2023, pentru a atenua impactul preţurilor ridicate la electricitate asupra consumatorilor, transmite agenția Reuters, preluată de Agerpres.

Ultima Oră

Cele mai citite