Speriați de prețurile mari la gaze, locuitorii de la sate se pregătesc pentru iarnă și își fac stocuri de lemne în curte. Îi ajută și primăriile, care cumpără pentru toţi cei care au nevoie şi reuşesc astfel să obţină un preţ sub cel plafonat. Însă autoritățile locale și ocoalele silvice pot asigura doar o cantitate redusă pentru fiecare familie. Oamenii se roagă pentru o iarnă blândă, ca să le ajungă lemnele.
Decizia de plafonare a lemnelor de foc la 400 de lei metrul cub a fost o greșeală. O spune chiar prim-ministrul, care admite că realitatea nu s-a potrivit cu calculele Guvernului. Declarația vine după ce furnizorii și comercianţii s-au plâns că ies în pierdere dacă vând lemnul la prețul plafonat de guvern. E de așteptat așadar ca plafonarea să fie înlocuită cu o altă formă de sprijin.