Prețuri cu minus la tranzacțiile cu energie electrică. Asta nu înseamnă însă și facturi mai mici

Se întâmplă și în România: energia electrică s-a tranzacționat în anumite momente cu preț zero. Asta înseamnă că producătorii au oferit curentul gratis furnizorilor. Timp de câteva ore, prețurile au avut valori negative și chiar s-a stabilit un record de minus 142 de lei pentru un Megawatt. Specialiștii spun că nu este un semn bun și că în niciun caz nu vom plăti facturi mai mici. În plus, este semnalul clar că România trebuie să investească în capacități de stocare.

Ultima Oră

Cele mai citite